«Лови летючу мить життя...»
ТЕМА: Борис Олійник. Народне визнання сучасного українського поета. «Вибір». Вічна проблема життєвого вибору, стоїчної позиції.
МЕТА: ознайомити учнів із цікавими фактами життя Б.Олійника, змістом його поезії «Вибір»; розвивати навички виразного читання, уміння відповідати на поставлені запитання; формувати усвідомлення розуміння поняття «життя», його унікальності, цінності, значущості для кожної особистості; спонукати учнів до роздумів над важливими життєвими проблемами. Сприяти естетичному вихованню.
Обладнання: портрет Б.Олійника, збірки його творів, малюнки учнів.
Методи, прийоми і форми роботи: розповідь учителя, власні роздуми учнів,міні-бесіда, виразне читання, робота зі словником, «незакінчене речення», асоціації.
Хід уроку
Ти — на землі людина!
В. Симоненко
I. Мотивація навчальної діяльності
«Незакінчене речення»:
-
Я прийшов на цей урок...
-
Мені цікаво...
-
Я хочу поділитися…
Слово вчителя.
Багато є див у храмі матері-природи, але найбільше диво - поява людини у світі. Таємниця життя... Вона хвилювала людей завжди. Чи має життя якусь мету чи сенс, і в чому вони полягають? Хто ми у цьому світі, навіщо живемо?. Філософи, мудреці, поети давали відповіді на ці запитання, і кожен по-своєму. До цієї теми звернувся і наш сучасник - відомий український поет із Полтавщини Борис Олійник.
II. Оголошення теми і мети уроку.
III. Опрацювання навчального матеріалу.
Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях Б.Олійника.
Учень. Борис Ілліч Олійник народився 22 жовтня 1935 року в с. Зачепилівка на Полтавщині. Дитинство поета було обпалене війною. Батько його загинув на фронті. Хлопець ріс допитливим, рано полюбив художню літературу. Ще в 5 класі надрукувався у районній газеті. З 1953 року навчаючись на факультеті журналістики Київського державного університету віддавався улюбленій літературній роботі. У 1962 році виходить перша збірка Б.Олійника «Б'ють у крицю ковалі».
Учениця. Знайомлячись удома з біографією Б.Олійника, я звернула увагу на те, що більшість його збірок присвячено філософським роздумам про сенс, етичні проблеми свого часу. Багато поезій присвячено Матері. У 1983 році за поетичні збірки «Сива ластівка», «У дзеркалі слова», «Заклинання вогню», Б.Олійнику було присуджено Державну премію України ім.. Т.Шевченка.
У світі цікавого.
Учитель. Давні греки створили міф про трьох богинь людської долі, яких називали мойрами. Одна із них пряла нитку людського життя, друга - витягала жереб, що має випасти на долю людини. Третя - записувала в сувій людини все, що мало статися. Вважалося, що змінити визначену мойрами долю не може ніхто: ані боги, ані сама людина.
А як вважаєте ви?
Приблизні відповіді.
-
Ні! Людина сама творить себе і свою долю, я в цьому переконана. Якщо хочеш творити добро, то ніхто тобі в житті не зможе завадити. І всі добрі починання потрібно починати з себе...
-
«Життя - це вгору підняті крила!» Ось моє кредо життя. І ніхто його не змінить. Я оптиміст, я вірю в краще майбутнє.
-
Тільки і тільки людина здатна творити свою долю. Але для цього потрібно працювати над собою, набувати характер, волю, вдосконалювати дух і тіло, мати активну життєву позицію.
Учитель. Юність, мої любі восьмикласники - це пік вашого життя. Зараз ви робите найвеличніше своє відкриття - відкриття самих себе. Нікому не дано з цілковитою точністю визначити своє майбутнє. Та все ж кожному під силу намітити власний шлях само творення. І саме від вас залежить, яким буде ваше майбутнє. Про це написав у своєму вірші «Вибір» Б.Олійник. Це вірш -медитація.
- Що таке медитація?
* Робота зі словником.
Виразне читання поезії «Вибір» напам'ять.
* Міні - бесіда.
-
Чим схвилював вас вірш?
-
Поясніть назву поезії
-
А самі ви часто стоїте перед вибором?
* Робота з текстом
- Визначте тему вірша. Хто з відомих для вас письменників чи поетів піднімав ці проблеми у своїх творах?
1. завдання: самостійно продовжити перелік афористичних висловів про життя, сенс буття. Рядки з вірша «Вибір» прокоментуйте.
* Проблемні запитання:
-
Які дві позиції зіставляє автор у творі?
-
Який вибір робить ліричний герой Б.Олійника?
-
А який вибір зробили б ви?
-
А чи завжди ми робимо правильний вибір?
-
А як ми повинні ставитись до вибору життєвої позиції людей, що нас оточують?
- Актуальність поетового висновку.
Прокоментувати слова:
У чистім і чеснім бою
На чорному мармурі ночі
Зорю записати свою!
Теорія літератури.
- Які художні засоби використовує Б.Олійник у вірші: Зачитати і проаналізувати. (Учні повторюють поняття «епітет», «метафора»).
Створити асоціацію
Учитель. Давайте спробуємо створити власну поезію, сенкан, можливо. Учениця читає власну поезію про сенс життя. Двоє учнів складають сенкан.
Сенкан
Життя
Прекрасне, неповторне
Живи, радій, насолоджуйся
Лови летючу мить
Буття.
Життя
Тяжке, солодке
Прийми, пізнай, цінуй
Здійсни мрію свою
Майбуття.
Творчі роботи.
Учні зачитують твори-мініатюри: «Моє диво», «Щастя - це...», «Сенс мого життя».
* Рефлексивно - оцінювальний етап.
IV. Узагальнення знань (метод ПРЕС)
Я вважаю, що... (поезія Б.Олійника «Вибір») допомагає кожному з нас зрозуміти себе, вибрати свою життєву позицію, бути тактовними з іншими людьми.
Тому що... (тільки від нас залежить якими ми станемо у житті) Наприклад...(цьому присвячено Б.Олійником ряд поезій, зокрема «Ринг», «Вибір»)
Отже... (це справді вірш-медитація про те, що кожен шукає свою дорогу у житті)
Заповнення карток самооцінювання роботи на уроці.
V. Домашнє завдання Прочитати вірш «Ринг». Підготувати ідейно-художній аналіз.